Endnu en motorcyklist uden kørekort taget for vanvidskørsel - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Endnu en motorcyklist uden kørekort taget for vanvidskørsel

Kørsel uden kørekort: Bør man gribe ind, eller skal man holde mund og passe sin egen gesjæft?
11/10-2022 kl. 09:54
Anslået læsetid: 3 Minutter

Vi danske motorcyklister bærer alle sammen et ansvar for motorcyklisternes ry, anseelse og anerkendelse i det omgivende samfund.
Lykkeligvis er et stort flertal af danske motorcyklister da også opmærksomme på ikke at genere omgivelserne unødigt, så eksempelvis for høj hastighed, unødig larm og gasgivning samt hasarderet kørsel i bymiljø og befærdede områder undgås, passage af børnehavebørn på udflugt og ved skoler sker roligt, der holdes god afstand til ryttere som er ude at lufte hesten, overhalinger foretages i god ro og orden med respektfuld afstand og så fremdeles.

Det ser imidlertid noget anderledes ud for et marginalt mindretal, som desværre får langt større opmærksomhed end de motorcyklister, der opfører sig ansvarligt og ordentligt.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem