Honda 125 PCX kommer til næste forår.
Dette er endnu en i mængden af MC-scootere på markedet, der ikke har megen fat i danskerne, men sælger stort i syderopa.
Honda rutter ikke med informationer og data, men afslører dog at scooteren er udstyret med en automatgearkasse af deres V-matic type.
Skrevet af
Journalist
Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.
Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.
Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.
Leder du efter en motorcykel?