Rekordstor interesse for MotoGP i 2025

Og mon ikke det fortsætter i 2026, hvor sæsonen indledes allerede i slutningen af Januar med årets første shakedown test, og for alvor skydes i gang i slutningen af Februar.
Anslået læsetid: 5 Minutter

Et nyt år er begyndt, og en ny sæson står for døren, men sneen daler i visse steder af landet lige så stille, og vejrprofeterne spår frostgrader de kommende dage.

Derfor er der nok ikke mange af os, som trækker motorcyklen ud i den nærmeste fremtid. Men selvom en del af vi almindelige dødelige afventer bedre vejr inden en ny sæson indledes, så skal andre snart i gang med at give den gas på mc.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.