
Triumph Rocket 3 med radar spottet
Triumph ser ud til at være i gang med en større opdatering af den enorme Rocket 3, hvor en prototype er blevet spottet på offentlig vej med flere interessante ændringer.
Den nuværende generation af Triumph Rocket 3 har efterhånden nogle år på bagen, men briterne har bestemt ikke ladet modellen stå helt stille. Senest blev den enorme trecylindrede motor skruet op til 182 hk og 225 Nm i forbindelse med lanceringen af Rocket 3 Storm.
Nu tyder noget imidlertid på, at Triumph arbejder på en mere omfattende opdatering.
En vaks fotograf har nemlig skudt billeder af en prototype under testkørsel i Spanien, og selvom motorcyklen tydeligvis stadig befinder sig på udviklingsstadiet, er der flere interessante detaljer at få øje på.
Radar i snuden
Vi kan af ophavsretlige årsager ikke bringe spionbillederne her… Men vi kan da fortælle, at ud fra billederne er den mest opsigtsvækkende ændring at finde helt fremme på motorcyklen, hvor prototypen er udstyret med en radar.
Præcis hvilke funktioner Triumph har tænkt sig at koble sammen med radaren, ved vi jo ikke. Men det mest oplagte er adaptiv fartpilot, som vi efterhånden kender fra flere andre motorcykler.
Spionbillederne viser også tydeligt, at endnu en radar er placeret bag på prototypen. Og en sådan løsning kan eksempelvis bruges til overvågning af blinde vinkler og give advarsel om trafik bagfra.
Mere end bare ny elektronik
Det er dog ikke kun elektronikken, der ser ud til at få en overhaling.
Prototypen har en anderledes front, og de karakteristiske dobbelte runde forlygter fra den nuværende Rocket 3 ser ikke ud til at være videreført i deres nuværende form.
Derudover ses en ny TFT-skærm samt ændringer omkring tank, sæde og den bagerste del af motorcyklen.
Også affjedringen ser ud til at være ændret, med kabler stikkende ud hist og her. Så måske Triumph arbejder med semiaktiv affjedring på en ny raket?
Prototypen på spionbillederne er desuden udstyret med vindskærm, et anderledes styr og et forholdsvis stort ryglæn bag passagersædet. Det kunne pege i retning af, at netop denne maskine er en kommende GT-variant, men det er blot gætteri.
Motoren ser derimod umiddelbart velkendt ud, og der er heller ikke noget ved de første billeder, som afslører større ændringer af hverken hjul eller bremser.
Stadig på prototypestadiet
Hvornår Triumph har tænkt sig at løfte sløret for den opdaterede Rocket 3, ved vi endnu ikke.
Motorcyklen på billederne bærer stadig tydeligt præg af at være en prototype, så indtil videre må vi nøjes med at konstatere, at noget er under opsejling i Hinckley. Og at Triumph tilsyneladende har tænkt sig at give verdens største serieproducerede motorcykelmotor lidt mere elektronik at lege med.


