KTM reducerer produktionen fra på mandag

Medarbejdernes arbejdsuge reduceres til 30 timer, lønnen reduceres proportionelt, og medarbejdernes sommerferie flyttes fra August til Juli.
Anslået læsetid: 3 Minutter

Gottfried Neumeister blev efter KTM AG annoncerede en ny start ind i fremtiden forfremmet til CEO og formand for bestyrelsen hos KTM AG, og han har åbenbart rigeligt at se til. Men det samme er desværre ikke tilfældet for firmaets medarbejdere på gulvet, da produktionen af motorcykler reduceres fra mandag morgen.

Onsdag morgen i denne uge orienterede Neumeister medarbejderne hos KTM om, at den ugentlige arbejdstid fra d. 1. Maj reduceres til 30 timer, og at sommerferien flyttes fra August måned til Juli.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har kørt motorcykel i mere end 40 år og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de nemmest køres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin.dk, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.