KTM chef sabler MV Agustas eventyrere

Stefan Pierer er tilsyneladende ikke vild med tanken om botaniserende MV Agusta modeller
Anslået læsetid: 3 Minutter

I november måned sidste år offentliggjorde MV Agusta, at man havde solgt 25,1 procent af virksomheden for 30 millioner Euro til anden side, og på den side stod Pierer Mobility, der som bekendt allerede holdt hånden under KTM, Husqvarna og GASGAS.

Aftalen betød blandt andet, at Pierer Mobility skulle stå for distribution af de eksklusive italienere via sit verdensomspændende forhandlernetværk samt varetage indkøb. Alt sammen i et forsøg på at gøre MV Agusta til en profitabel virksomhed.

Men allerede dengang spekulerede flere i, om ikke KTM chef, Stefan Pierer, kunne ønske sig en større bid af kagen. Og de spekulationer bliver bestemt ikke mindre med Pierers seneste udtalelser til et af vores nabolandes motormedier.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.