CFMOTO patenterer justerbare winglets

Det bliver interessant at følge, om en eller flere af CFMOTO's kommende sportslige modeller udstyres med aktiv aerodynamik.
Anslået læsetid: 5 Minutter

Der er gang i butikken hos kinesiske CFMOTO, der mod slutningen af 2024 gjorde sit indtog på det danske marked, med en ny dansk forhandler, og som du for nylig kunne læse her på MagaCin just har lanceret den nye 750SR-S.
En model vi formentlig ikke kommer til at se i Danmark.

Lanceringen af CFMOTO 750SR-S der angiveligt har en opgivet tophastighed på 230 km/t, følger i kølvandet på, at CFMOTO i de senere år har lanceret en række ny spændende modeller i forskellige segmenter. Og nu markerer det kinesiske mærke sig med en opsigtsvækkende patentansøgning, som er tiltænkt motorcykler udstyret med kåbe.
En patentansøgning for justerbare winglets.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.