
MagaCin prøver kræfter med OffroadEventyr
Motorcykler og motorcyklister er mangfoldige… Nogle foretrækker ræs på et skarpt sportsjern iført stramt læder med knæet i asfalten, andre afslappende ture på en cruiser efter is om søndagen, og nogle føler at langtur på en stor komfortabel touringmaskine er det helt rigtige for dem.
Men uanset hvad der får det til at kilde de helt rigtige steder for den enkelte, er det heldigvis let at finde ligesindede som deler samme interesse.
På diverse sociale medier kan du med få klik finde frem til andre mennesker med samme fokus, uanset hvor smalt det måtte være, som eksempelvis har vi Facebookgruppen MotorcykelEventyr, der er et forum for alle rejselystne motorcyklister.
Gruppen blev stiftet i 2013 med ønsket om et forum specifikt for dem, der elsker at rejse på motorcykel.
Gruppens administratorer, Christian Kjølhede, Maethem Mebder og Emil Fløche stabler også diverse arrangementer på benene, og et af de store tilløbsstykker er OffroadEventyr i Tebbestrup grusgrav tæt på Randers.
Netop sådan et arrangement tog MagaCin med til på solbeskinnet lørdag i juni, og det kan du læse mere om i teksten som følger.
OffroadEventyr forklaret
I løbet de syv timer i grusgraven bliver det også til nogle pauser, og i en af dem trækker vi arrangør Christian Kjølhede til side, for at spørge ind til hvordan ideen til eventet opstod, hvilke tanker der er bag og hvad der er i støbeskeen.
Christian fortæller, at han og vennerne Emil og Maethem har kørt lidt offroad motorcykel på forskellige måder.
De fik en oplevelse af, at folk kørte rundt for sig selv og i små grupper, og de blev enige om, at det kunne være fedt at få lidt samling på det hele.
Samtidig ville de gerne lave noget socialt, og gøre noget for at få nogle nye med ind i offroadverdenen, fordi det, som i så mange andre sportsgrene, kan være svært at være ny og komme ind i grupperne og komme ind til arrangementerne.
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

