Produktionsstop ved H-D

En fejl skal rettes - og indtil da bliver der ikke produceret
Anslået læsetid: 1 Minutter

Harley-Davidson har stoppet produktionen og leverancerne af LiveWire – mærkets første elektriske motorcykel. Det sker efter der er konstateret fejl – eller hvad der teknisk kaldes en non-standard tilstand.

De allerede solgte maskiner er ikke blevet trukket tilbage og umiddelbart skulle der heller ikke være nogen fare ved at køre på dem. Problemet er ved motorcyklens ladesystem, hvor Harley-Davidson beder kunderne om kun at lade dem ved særlige ladere som findes ved forhandlerne, indtil fejlen er udbedret. Hvilket i sagens natur nedsætter brugbarheden væsentlig.

Hvad selve fejlen er, melder Harley-Davidson ikke ud om, men det er tydeligvis en fejl der bliver fremprovokeret af at sætte maskinerne til at lade ved eksempelvis hjemmeladere, som opererer ved lavere spænding.

Harley-Davidson arbejder på at lokalisere og udbedre problemet. 

MagaCin testede tidligere på året den nye, elektriske motorcykel. Den udsendte skribent formåede at fremprovokere en ikke-standard lyd fra den højteknologiske motorcykel, til stor undren fra Harley-Davidson folkene. Intet tyder dog på at de to ting har noget at gøre med hinanden.

Mathias B. Høj
Skrevet af
Journalist

Mathias har skrevet bredt om både motorcykler og biler på MagaCin, hvor han har dækket alt fra nye modeller og teknik til udstyr, tests og de mere skæve historier fra den motoriserede verden.

Fælles for artiklerne er en nysgerrighed på alt med motor og hjul og en uhøjtidelig tilgang til stoffet. For selv om teknik, specifikationer og fakta skal være på plads, må det også gerne være underholdende at læse om.

Del med en ven

Skriv et svar