Test: Et fantastisk dæk - Pirelli Scorpion Trail 2
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Test: Et helt fantastisk dæk

En ny markedsleder på dækfronten kommer fra Pirelli
19/08-2015 kl. 06:00
Anslået læsetid: 3 Minutter

MagaCin har nu testet de absolut nyeste dæk til adventuremotorcykler. Dækket kommer fra Pirelli og hedder Scorpion Trail 2. Mange husker vores sidste adventure-dæktest, hvor forgængeren Pirelli Scorpion Trail 1 imponerende med fantastiske sportsegenskaber, men havde problemer på visse andre punkter. Nyheden med 2 som efternavn er væsentlig forbedret ifølge Pirelli, og vi kan allerede nu røbe at Pirelli´s lovprisninger ikke er tom snak.

Vores seneste store adventure dæktest kan læses og ses her:

Adventure dæktest forarbejdet

Adventure dæktest konklusionen

Adventure dæktest TV versionen

Prisen for Pirelli Scorpion Trail 2 er samme pris som for alle andre adventuredæk. Det betyder omkring 2.200 kr. uden montering og afbalancering, for et sæt i den mest gængse størrelse. 150/70-17 bag og 110/80-19 for.

Det første man mærker efter straks man udstyres med nye testdæk er feedback og neutralitet. Altså hvor meget dækkene fortæller føreren om underlaget og om de under eller overstyrer. Pirelli

To view the full article you must subscribe or buy access to this article

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem