Sejeste Guzzi ever

Moto Guzzi MGX 21 projektet har fået grønt lys og går i produktion
Anslået læsetid: 1 Minutter

Konceptmaskinen Moto Guzzi MGX 21, som er baseret på Moto Guzzi California, har nu fået grønt lys fra ledelsen til at gå i produktion. Det betyder at denne ultimative Guzzi vil se forhandlerne i 2015.

Motoren er en 1380 ccm langsliggende V2 der yder 96 hk ved 6.500 omdrejninger. Momentet er massive 120 Nm allerede fra 2.750 omdrejninger.

Bagger-koncepterne bliver spændende at følge frem mod 2016. Det er jo ikke kun Moto Guzzi der tænker i disse designideer. Honda er der allerede med deres Goldwing 1800 F6B og BMW har også fremvist et bagger-koncept i deres Roland Sands design, som vi dog ikke ved om kommer i produktion.

Hvad Moto Guzzi kommer til at koste vides endnu ikke, men vi er ret sikre på prisen lander i den tunge ende.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Sejeste Guzzi ever”

  1. Nej. Motoren er langsliggende. Man taler nemlig altid om krumtapplaceringen, hvilket betyder at Guzzi, Honda CX 500 oa. er langsliggende V motorer. Ligger krumtappen på tværs, er en V motor tværstillet, som f.eks på HD oa.

  2. Smag og behag. Men Guzzi V7 Racer – den er da smuk hele vejen igennem.
    Ak ja, havde man bare råd til en nr. 2 cykel 🙂

Skriv et svar