
Ny Himalayan 440 går baglæns
Det er ikke mange dage siden, vi her på MagaCin kunne fortælle, at Carl Andersen Motorcykler overtager import og distribution af Royal Enfield i Danmark. Den nye danske importør når imidlertid knap nok at puste ud, før der måske skal findes plads til endnu en model i programmet.
Overtagelsen trådte officielt i kraft den 15. august, og blot få uger senere kan endnu en Himalayan være på vej ind i Royal Enfields voksende modelprogram.
Ifølge sædvanligvis pålidelige udenlandske kilder forventes Royal Enfield nemlig den 4. september at præsentere en ny Himalayan 440 i forbindelse med Himalayan Base Camp – Ladakh Edition i Indien.
Modellen omtales foreløbig i udenlandske medier som Himalayan 440, og modelnavnet kan ved første øjekast virke en smule besynderligt.
Royal Enfield har jo allerede Himalayan 450 med en 451,65 kubik enstamper i programmet, så hvad pokker vil de med sådan en model?
Kun ni kubikcentimeter, men alligevel stor forskel
Forskellen i motorens slagvolumen mellem de to Himalayan-modeller bliver blot ni kubikcentimeter, men hvor forskellen i kubik er beskeden, bliver den reelle forskel på 450’eren og 440 større.
Motoren i den nuværende Himalayan 450 er Royal Enfields væskekølede Sherpa 450-motor med dobbelte overliggende knastaksler, fire ventiler og elektronisk ride-by-wire. Den yder ret let at huske 40 hk og 40 Nm, og kræfterne sendes til baghjulet via en sekstrins gearkasse. Forgaflen er af USD-type, der er 200 mm affjedringsvandring i begge ender, og modellen er elektronisk veludstyret med blandt andet flere køreprogrammer samt 4″ TFT-instrumentering med navigation.
Den kommende Himalayan 440 forventes derimod at benytte den langt simplere LS440-motor fra Royal Enfield Scram 440. LS440-motoren er en videreudvikling af LS410-motoren med en enkelt overliggende knastaksel og to ventiler, som drev den mindre Scram 411 MagaCin testede i 2023.
Den videreudviklede motor er en luftkølet, encylindret og relativt langslaget SOHC-motor stadig med to ventiler, men med en slagvolumen på 443 kubik, der i Scram 440 yder 25,4 hk ved 6.250 o/min. og 34 Nm ved 4.000 o/min. Scram 440 er også udstyret med sekstrins gearkasse, men rent teknisk er der et pænt stykke vej op til den nuværende Himalayan 450.
De forventede specifikationer for den kommende Himalayan 440 peger i retning af 21″ forhjul og 17″ baghjul samt omkring 200 mm affjedringsvandring. Dermed bevæger 440’eren sig væk fra Scram 440’s mere gadeorienterede 19″ forhjul og tilbage mod den oprindelige Himalayans opskrift.
Tilbage til den oprindelige Himalayan
Med den oprindelige opskrift i bagagen bliver den kommende model mere interessant, end de ni kubikcentimeter umiddelbart antyder. Da den første Himalayan 411 blev lanceret i 2016, var den hverken voldsomt stærk eller teknologisk avanceret, men den var til gengæld enkel, relativt billig og konstrueret efter en filosofi, hvor pris, daglig anvendelighed og fremkommelighed vejede tungere end imponerende specifikationer. Og den nye 440 går efter alt at dømme baglæns ned ad samme sti.
411’eren har nu ti år på bagen, og Himalayan 440 ligner altså i højere grad en videreførelse af den oprindelige filosofi end en billigere udgave af Himalayan 450. Royal Enfield ser med andre ord ikke ud til at skrue lidt ned for den moderne Himalayan 450, men snarere ud til at genintroducere noget af det, der gjorde den oprindelige model populær.
Tanken om en ny terrængående 440 giver vel egentlig også god mening. LS440-motoren er allerede i produktion til Scram 440 og bruges foreløbig kun i denne model, så Royal Enfield kan udnytte eksisterende teknik i en ny Himalayan. Hvis de foreløbige oplysninger holder stik, vil den kommende 440 med en mere terrænorienteret opsætning placere sig mellem Scram 440 og Himalayan 450.
Billigere 440?
Forskellen på ni kubikcentimeter mellem Himalayan 440 og 450 bliver nok ikke afgørende for fremtidige købere, men det kan prisforskellen meget vel blive. Himalayan 450 koster på det indiske marked fra godt 308.000 rupees, mens Scram 440 starter omkring 224.000 rupees. Den kommende Himalayan 440 forventes placeret et sted mellem de to, og foreløbige prisindikationer lyder på omkring 250.000 rupees. Holder prisindikationen stik, bliver Himalayan 440 omkring en femtedel billigere end Himalayan 450 på det indiske marked.
Den forventede indiske pris kan naturligvis ikke uden videre omsættes til en kommende dansk pris, og det er også uvist, om Himalayan 440 bliver en del af det danske modelprogram. Men en lavere pris er næppe hele forklaringen på, hvorfor Royal Enfield øjner plads til både 440 og 450 i Himalayan-familien.
Mere er ikke nødvendigvis bedre
Himalayan 450 er objektivt set en langt mere avanceret motorcykel end den gamle 411. Den har markant flere hestekræfter, moderne elektronik, et mere avanceret stel og præsterer langt bedre end forgængeren.
Men det er ikke nødvendigvis alle Himalayan-kunder, der ønsker netop den udvikling. For nogle motorcyklister er en simpel hyggelig enstamper, overskuelig teknik og moderate præstationer ikke mangler, men tværtimod en del af attraktionen. Og det er måske den mest interessante del af historien om Himalayan 440.
Motorcykelbranchen har gennem årene stræbt efter højere effekt, stel- og affjedringsoptimering samt den nyeste teknologi og stadig mere avancerede førerassistentsystemer. Men Royal Enfield ser nu ud til at gå i den modsatte retning med en motorcykel, hvor enkelhed snarere end et teknologisk overflødighedshorn er en bærende del af konceptet.
Dermed kan Royal Enfield få tre vidt forskellige fortolkninger af samme grundidé. Scram 440 som den asfaltorienterede crossover, Himalayan 440 som den enkle og let tilgængelige eventyrer og Himalayan 450 som den mere moderne og teknologisk avancerede globetrotter.
Hvor toppen af poppen i den kategori hos Royal Enfield forventeligt bliver Himalayan 750, som for nogle måneder siden blev spottet under testkørsel.
Om det rent faktisk bliver sådan, ved vi mere om den 4. september. Og skulle Himalayan 440 efterfølgende finde vej til Danmark, får den nye danske importør lidt mere at lave.
Det bliver interessant at følge, om der reelt er plads til en 440 i Royal Enfields modelprogram. Eller med andre ord, om der stadig er motorcyklister, der mener, at 25 hk, simpel teknik og en fornuftig pris er rigeligt til hverdagens eventyr.




