Rift om Triumph

Lange ventelister for kørsel på Triumph
Anslået læsetid: 0 Minutter

Ved dagens Triumph Roadshow i Horsens hos Vagn Jensen motorcykler, var der rift om Triumph nyhederne.

Den store tilslutning beviser at interessen for motorcykelnyheder er stor, og det beviser også at motorcykel-arrangementer stadig kan tiltrække mange mennesker.

Vagn Jensen udtalte til MagaCin at man anslog 300 motorcyklister havde været ude og vende en runde på en af Triumph nyhederne. Det lyder af mange, og om dette tal stemmer ved vi ikke. Et er dog sikkert, der var mange fremmødte.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar