Randers mister Yamaha

Store ændringer hos Harrys Motorservice
Anslået læsetid: 1 Minutter

Det gammelkendte Harrys Motorservice i Randers, et helt almindeligt anpartsselskab, er nu fortid. En beslutning om lukning af selskabet er truffet. Man lader helt enkelt selskabet dø.

Det betyder Harrys Motorservice nu fortsætter som et IS, med de to herrer bag forretningen, Jan og Thomas som interessenter.

Det betyder også ændringer i butikken. Den største ændring er utvivlsomt at mærket Yamaha forsvinder fra det nye setup. Harrys Motorservice er dermed et rent Suzuki center.

Harrys Motorservice afholdte for to år siden deres 50 års fødselsdag, hvilket gør dem til en meget gammel motorcykelbutik her i landet.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar