Dainese 2011 kollektion
Dainese har netop annonceret at deres 2011 kollektion vil blive fremvist i Køln, ved Intermot messen. Dainese har altid været blandt frontløberne når der tales sikkerhed, så der er store forventninger til deres nyheder.
Vi ved Dainese vil fremvise en stribe nye rygbeskyttere. Dainese var første producent af den type rygbeskyttere vi kender idag, og en af de tidligere modeller har også reddet undertegnedes ryg tilbage i 2001. I de nyeste rygbeskytter-modeller benytter de honeycomb. Meget let og med god stødabsorbering.
Der er også håb om Dainese vil fremvise deres nye airbag læderdragt. Den har været på tegnebordet i en rum tid, og GP drengene har allerede kørt med dragten. Dainese airbag-dragten påstås at virke og faktisk forbedre sikkerheden. Dette skal dog testes ved selvsyn.
2011 kollektionskampagnen udføres i samarbejde med AGV. Dainese og AGV, er der nogen der tænker Valentino Rossi?
Husk du også kan blive et Dainese ikon, se: http://www.magacin.dk/motorcykler/artikler/vis.php?el
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

