Motorcykeludstilling i 2011

Foråret 2011 kommer der igen MC udstilling
Anslået læsetid: 1 Minutter

Idag er det besluttet, at vi motorcyklister ikke igen skal undvære en stor udstilling. I 2011 kommer en stor udstilling i Messecenter Herning, og en lidt  mindre i København. Den i København er dog kun 98% sikker.

I Herning bliver udstillingen af typen MC og Fritid. Det betyder hovedvægt på motorcykler, og dertil en mængde andet spændende omkring aktiv livsstil. F.eks. ATV, Jetski, vandski, mountinbiking, friluftsliv og meget meget mere.

I København bliver udstillingen noget mindre, og kun med motorcykler. Dette skyldes at der i det ønskede tidsrum ikke findes store nok lokationer til det brede setup.

I Herning er dato fastsat. Udstillingen er den 11. – 13. feb. I København bliver det enten den 25. – 27. feb. el. 04. – 06. mar.

Dette kommer vi med garanti til at høre meget mere om.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar