Frække tyveknægte

Tyvene går efter motorcyklerne
Anslået læsetid: 1 Minutter

Først var det Friis MC i Horsens. <Link>. Så var det Frankies MC i Randers. <Link>. Og idag gik det så ud over Powersport MC i Hedensted.

Under dagens oprydning efter endt arbejdsdag, sprang en tyv på en af de udstillede maskiner, ejerens egen motard racer, og susede væk i sommerlandet.

Powersport MC betaler 5.000 kr. til den der finder Aprilia SXV550 Motard raceren.

Særlige kendetegn:

Sort/sølv alpina fælge

Røde broer

Røde bering bremser

Arrow anlæg

Og meget mere gejl

Prøveplade HB5430

Powersport kan kontaktes dag og nat på 23231626.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “Frække tyveknægte”

Skriv et svar