
Asfalten Kalder: Vi lavede et spontant MC-træf
De fleste motorcyklister ved, at der blandt ligesindede typisk er et enormt sammenhold om den fælles passion, og opbakning til alverdens arrangementer; små som store.
Men man er næsten nødt til på en eller anden måde at deltage før det for alvor går op for en, hvor fantastisk en stemning der opstår, når motorcyklister mødes. Og netop den gode stemning og sammenholdet blandt fremmede oplevede Felix og Karoline fra programserien Asfalten Kalder i Pinsen, da de på relativt få timer fik samlet tæt på 100 motorcyklister til en fælles køretur, med start ved Kawasaki Danmark i Hadsten.
Vi skrev en besked ud på Facebook og inviterede til en spontan MC-tur. Vi forventede måske en lille håndfuld.
Men hvad der skete, overgik alt.
Til Asfalten Kalder Pinsetræf 2025 dukkede der mellem 80 og 100 motorcykler op. Klar til fællestur mod Randers. Og her mærkede vi det for alvor. Motorcykellivet handler ikke kun om hestekræfter og gear. Det handler om mennesker. Om fællesskab. Om at stille op, når nogen rækker ud.
Sådan lyder indledningen til nedenstående video, hvor Felix og Karoline en gang for alle får øjnene op for, hvor godt et fællesskab der er at finde i den danske motorcykelverden.
Jeg ved ikke med dig… Men en video som ovenstående bekræfter denne skribent i, at jeg har placeret mig i den helt rigtige kasse i denne skøre verden.
Hvor er det bare fedt at være motorcyklist!