Kampen om DM-titlen fortsætter i Hjørring

Anden afdeling af DM i motocross køres i Hjørring torsdag d. 29. maj, hvor de bedste kørere fra ind- og udland fortsætter kampen om årets DM-titler | Foto: BJ Photo / Elisabeth Blæsbjerg Juulsgaard
Anslået læsetid: 1 Minutter

Der var spænding til det sidste under første DM-afdeling i Randers, hvor hjemmebane-køreren, Nicklas Haagensen #298, kunne sikre sig sejren i den øverste A MX1-klasse, mens vinderpodiet og føringen i A MX2-klassen blev indtaget af Lucas Bruhn #105 fra Svebølle Motocross Klub.

I A MX1-klassen ligger top 5-kørerne i den samlede stilling tæt op ad hinanden med få point imellem dem. Det tegner altså til at blive en nervepirrende sæson, hvor kørerne i toppen skal kæmpe om hvert point, der kan få dem i front.

Lucas Bruhn og Magnus Gregersen (Haderslev Motor Sport) var flyvende ved første afdeling i A MX2-klassen, og der er dermed lagt op til en hård duel resten af sæsonen mellem de to kørere i kampen om DM-guldet.

I team-konkurrencen har Crossnyt United lagt sig suverænt i front i kampen om den attraktive pengepræmie.

Alt er dog stadig åbent her op mod anden DM-afdeling med masser af point at hente i de samlede stillinger.

DM-kalenderen 2025
2. afdeling, torsdag (Kr. Himmelfart) d. 29. maj, Hjørring
3. afdeling, søndag d. 29. juni, Herning
4. afdeling, søndag d. 24. august, Esbjerg
5. afdeling (FINALEN), søndag d. 21. september, Næstved

Se de samlede stillinger her for A MX1, A MX2, Mini 85 (supportklasse), Junior 125 (supportklasse)

Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.

Del med en ven

Skriv et svar