2010 Kawasaki ZX10R

Den nye Ninja i billeder og video
Anslået læsetid: 0 Minutter

2010 Ninja 1000 er opdateret med ny og forbedret Öhlins styrdæmper, ny lyddæmper og nye farver.

Ellers er alt ved det gamle, hvilket betyder 200 RAM AIR heste, i et chassis af den vilde slags. ZX10R er for specialisterne, der nyder at tæmme et vildt dyr.

Se og nyd billeder samt film. Eller se data i PDF

  

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

0 personer snakker om “2010 Kawasaki ZX10R

Skriv et svar