Ny BMW R 12 G/S lanceret

Den nye klassiske Enduro fra BMW er målrettet puristen, som veksler mellem kørsel på asfalt og i terræn.
Anslået læsetid: 4 Minutter

Den er med sit autentiske design inspireret af den legendariske BMW R 80 GS bygget til at trodse tiden. Udstyret med 21″ forhjul og fuldt justerbar affjedring samt en kraftfuld 1170cc boksermotor bliver ethvert eventyr vildt.

Sådan beskriver BMW Motorrad den nye BMW R 12 G/S, som du for få dage siden kunne følge den officielle præsentation af i denne artikel.
Følg linket til de danske priser for den nye R 12 G/S nederst i artiklen.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.