Ny Honda kører Bridgestone

En af de nye Honda med V4 skal køre Bridgestone
Anslået læsetid: 0 Minutter

Ingen tvivl om den nye Honda V4 motor vil blive brugt i mere end en model. Vores gæt er fire forskellige maskiner med V4 1200 maskinen.

Noget andet er nu sikkert, motoren skal bruges i en sportstourer/tourer.

Det ved vi da Honda netop har afgivet en stor bestilling på Bridgestone BT021 i dimensionerne 120/70-17 & 190/55-17. Eksakte typer for bestillingen hos Bridgestone er:

3306 120/70 ZR17 BT021F (58W) TL N HON WAR

3308 190/55 ZR17 BT021R (75W) TL N HON WAR

Så kræver det ikke den store motorcykel eksamen at udregne hvad de skal bruges til.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar