Ny airbag fra Spidi
Spidi er blandt Europas førende vedrørende innovative sikkerhedstiltag for motorcyklister, og bragte i 1999 den første bærbare airbag for motorcyklister på markedet.
Som det næste store skridt inden for motorcyklisters sikkerhedsudstyr, udvikler Alpinestars og Dainese sofistikerede systemer som via gyroskoper detekterer styrt, og derefter udløser en airbag som skal forebygge nakkeskader.
Spidi præsenterer nu den seneste version af egen avl, men firmaets løsning er mindre hightech end konkurrenternes. Som Spidi’s originale DPS 01, bæres den nye airbag over en traditionel jakke eller heldragt, og airbaggen aktiveres ved hjælp af en strop som fastgøres til styret.
Der er sket en del siden Spidi markedsførte firmaets første airbag model, og udviklingen præger den seneste version som fylder mindre, vejer mindre, er mere effektiv, og for hurtigere opfyldning fødes via 2 stk. Co2 patroner. Airbaggen er også kompatibel med racing heldragter.
Flere faktorer er imidlertid værd at tage i betragtn
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

