
Barsk udmelding fra Politi under udrykning
Vi respekterer selvfølgelig alle sammen behovet for, at udrykningskøretøjer skal nå hurtigst muligt frem.
Og udrykningskøretøjer er meget praktisk udstyret med både blå blink og højlydt sirene, så ingen trafikanter burde være i tvivl om, hvornår der bør gives plads.
Det gør de fleste af os garanteret med glæde. Men man må retfærdigvis påpege, at vi også i Danmark har set eksempler på førere af udrykningskøretøjer, som offentligt har tilkendegivet frustrationer over, at visse trafikanter lejlighedsvis placerer sig bagved udrykningskøretøjer for gratis eskorte gennem myldretiden, at nogle trafikanter reagerer uhensigtsmæssigt vedrørende deres placering, og at enkelte ikke er tilstrækkeligt opmærksomme.
Sidstnævnte får normalt ikke de store konsekvenser her til lands, men sådan forholder det sig ikke nødvendigvis i andre lande.
Et ret underholdende eksempel er for nylig dokumenteret i guds eget land USA, hvor føreren af en politibil under udrykning tydeligvis er af den opfattelse, at en forankørende motorcykel er i vejen.
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

