
KTM chef sabler MV Agustas eventyrere
I november måned sidste år offentliggjorde MV Agusta, at man havde solgt 25,1 procent af virksomheden for 30 millioner Euro til anden side, og på den side stod Pierer Mobility, der som bekendt allerede holdt hånden under KTM, Husqvarna og GASGAS.
Aftalen betød blandt andet, at Pierer Mobility skulle stå for distribution af de eksklusive italienere via sit verdensomspændende forhandlernetværk samt varetage indkøb. Alt sammen i et forsøg på at gøre MV Agusta til en profitabel virksomhed.
Men allerede dengang spekulerede flere i, om ikke KTM chef, Stefan Pierer, kunne ønske sig en større bid af kagen. Og de spekulationer bliver bestemt ikke mindre med Pierers seneste udtalelser til et af vores nabolandes motormedier.
Bliv medlem af MagaCin
Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

