3 danskere til EM-start i dag

EM i speedway starter i dag i Polen, hvor danske Leon Madsen, Mikkel Michelsen og Rasmus Jensen kæmper om at hente guldet hjem til Danmark endnu engang.
Anslået læsetid: 2 Minutter

Det er blevet til en del EM-medaljer for de danske speedwaykørere de seneste år. Således er den forvarende guldvinder også Mikkel Michelsen, mens Leon Madsen tog EM-sølvet sidste år.
I år tilslutter Rasmus Jensen sig, som nykåret Danmarksmester, også EM-feltet, og alle tre danskere går benhårdt efter guldet.

For der er meget på spil for deltagerne ved EM; vinderen sikres nemlig direkte adgang til næste års VM (Speedway Grand Prix), som er topmålet for alle professionelle speedwaykørere.

Både Leon Madsen og Mikkel Michelsen døjer i øjeblikket med mindre skader, da Leon blev lettere forslået ved DM-finalen i Holsted, og Mikkel har tilbagevendende smerter i sit knæ, men begge kørere melder altså klar til start i Polen dag.

Chancerne for danske medaljer er derfor stadig gode, også hvis man spørg landstræner Hans Nielsen:

Mikkel og Leon har jo de seneste år sikret sig EM-medaljer, og de er nok nogle af de allermest erfarne kørere ved EM i år, når det kommer til internationale mesterskaber. Ikke uventet stiller Polen også op med meget dygtige kørere, hvor Patryk Dudek ligeledes er en oplagt favorit til en medalje. Så ham skal danskerne være meget opmærksomme på.

Selvom Danmarks tredjemand, Rasmus Jensen, ikke har samme erfaring som sine to landsmænd, kan han bestemt også gå ind og overraske på lørdag mener Hans Nielsen:

Erfaring har meget at sige og plejer at kunne afgøre medaljerne ved disse store løb. Men det betyder ikke, at Rasmus Jensen ikke også kan markere sig ved EM. Han kører helt forrygende for tiden, hvilket vi også så i DM-finalen. Og så er han selvfølgelig meget tændt, ikke kun på muligheden for at vinde en EM-medalje, men også for muligheden for at kvalificere sig direkte til SGP næste år.

Steffen F. Olesen
Skrevet af
Chefredaktør

Steffen er en passioneret motorcyklist, der har været så heldig at kunne kombinere sit arbejde med sin hobby. Han har beskæftiget sig med tohjulede motorkøretøjer lige siden, han som 10-årig fik en Kreidler Florett af sine forældre. Siden da har Steffen levet i overhalingsbanen, med olie under neglene og en stor nysgerrighed efter, hvad der rører sig i motorcykelverdenen – noget han nu videreformidler på MagaCin.dk.

Del med en ven

Skriv et svar