Årets Bil i Danmark 2013

Et ikke uventet resultat og vinder
Anslået læsetid: 1 Minutter

Seat Mii, Skoda Citigo og Volkswagen UP løb med den ærefulde titel. Ikke uventet da de biler tilbyder ufattelig meget bil for pengene.

Aldrig før har det været så tæt, så man fristes næsten til at kalde det for Årets Biler 2013.

Trods den lave pris på Seat Mii, Skoda Citigo og Volkswagen UP, er det svært at finde egentlige fejl og mangler på de tre. Eneste mindre problem er den manglende 5. sikkerhedsele og de noget minimalistiske bagagerum.


Resultat og pointfordeling endte som følger:

1 – 116 VW UP / Skoda Citigo / Seat Mii

2 – 111 Volvo V40

3 – 109 Kia Ceed

4 – 106 BMW 3 serie

5 – 83 Renault Clio

MagaCin.dk og 123auto.dk ønsker Seat, Skoda og Volkswagen tillykke med den flotte titel.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar