Yamaha R9 og endnu en ny model lige på trapperne?

Betegnelserne RN82 og RN83 fremgår af nyligt indsendt dokumentation fra Yamaha
Anslået læsetid: 5 Minutter

MagaCin videreformidlede i August måned sidste år dokumentation for, at Yamaha havde søgt om navnebeskyttelse for modelnavnet R9 hos EUIPO, med den mundrette fulde betegnelse European Union Intellectual Property Office.
Dengang lovede vi, at holde vores læsere opdateret når der var nyt i sagen.
Rygtebørsen har ufortrødent summet videre siden dengang, og nu indikerer nyligt indsendt dokumentation fra Yamaha, at vi så småt kan begynde at forberede os på introduktionen af en ny Yamaha R9 samt endnu en model, hvor der til gengæld hersker mere usikkerhed om sidstnævnte.
Link til artiklen fra August måned med den første dokumentation vedrørende Yamaha R9 nedenunder.

For at få adgang til dette indhold skal du købe MagaCin Adgang or MagaCin Adgang 6 mdr..

Del med en ven

lock

Lås op nu
... og se resten af artiklen

(Mere end 12.000 artikler)

Bliv medlem af MagaCin

Få fuld adgang til Danmarks største nyhedssite om motorcykler.

MÅNEDLIG

29kr.
per måned

Fuld adgang til MagaCin

Bliv medlem
Carsten Olesen
Skrevet af
Journalist

Carsten har skruet i og kørt på et væld af forskellige motorcykler i mere end 40 år, og har gennem utallige oplevelser på både landevej og racerbaner over hele verden, samt som instruktør på flere hundrede kørekurser, erhvervet sig en enorm viden om, hvordan motorcykler fungerer, og hvordan de håndteres.
Den viden bruger Carsten fra tid til anden, når han skriver en historie på MagaCin, hvor han konsekvent formår at koble nyheder sammen med sine egne oplevelser fra et langt liv som motorcyklist.