Biler i Bella 2010 udbygges

Næste udstilling omhandler alt privattrafik med motor
Anslået læsetid: 0 Minutter

Biler i Bella 2010 er ikke forbeholdt bilerne, som tidligere år. Næste gang, den 18-21 marts 2010 kommer også motorcyklerne og scooterne på programmet.

Biler og motorcykler har begge en stor fanskare, men scooterne er et friskt pust der kan samle bil og motorcykel verdenerne.

Scooterne af de små slags kan nemlig køres med både bil og motorcykel kørekort.

Tommy Rønn
Skrevet af
Journalist

Tommy Rønn var medstifter af MagaCin og en af de centrale kræfter bag opbygningen af mediet. Med en fortid som racerkører, motorjournalist og mangeårig motorcyklist var interessen for motorcykler fundamentet for både hans journalistik og arbejdet med MagaCin.

Gennem årene skrev og filmede Tommy et stort antal nyheder, test, rejseberetninger og historier fra motorcykelverdenen. Erfaringen kom ikke kun fra tastaturet; omkring ti år blandt de hurtigste danskere på racerbanerne og årtiers motorcykelkørsel gav en solid ballast, når nye maskiner skulle vurderes.

Mange danske motorcyklister husker nok Tommy som manden, der grundlagde FDM's køretekniske kurser for motorcyklister.

Del med en ven

Skriv et svar