Fartsyndere skal skræmmes af livagtige skilte

Fotos af færdselsbetjente i naturlig størrelse skal mindske hastigheden
Anslået læsetid: 1 Minutter

Idéen er såre simpel og brugt i mange andre lande: tag et billede af en færdselsbetjent, print det i naturlig størrelse på et stykke pap, der kan holde til vind og vejr. Og sæt det et sted, hvor mange kører for hurtigt. Synet af en betjent alene, er nok til at få de fleste trafiksyndere til hamre bremserne i. 

Den metode afprøver Sydsjælland Politi nu. Således er der opsat flere pap-betjente på særligt udvalgte strækninger, hvor hastigheden er for høj. Og mon ikke det virker; særligt hvis skræmmebillederne, som det jo i bund og grund er, flyttes med jævne mellemrum.

Den største trussel vil nok være skiltesamlere, der af den ene eller anden grund vil finde det morsomt, at stjæle pap-betjente.

Mathias B. Høj
Skrevet af
Journalist

Mathias har skrevet bredt om både motorcykler og biler på MagaCin, hvor han har dækket alt fra nye modeller og teknik til udstyr, tests og de mere skæve historier fra den motoriserede verden.

Fælles for artiklerne er en nysgerrighed på alt med motor og hjul og en uhøjtidelig tilgang til stoffet. For selv om teknik, specifikationer og fakta skal være på plads, må det også gerne være underholdende at læse om.

Del med en ven

Skriv et svar